Mobil kullanım chat alışkanlığını değiştiriyor mu?

admin     03-05-19     Genel     , , ,      34 Defa Okundu

Mobil kullanım chat alışkanlığını değiştiriyor mu?

Chat, geçmişte insanların farklı kişilerle iletişim kurmak için kullandığı en önemli yöntemlerden birisiydi. Chat odaları, insanların duygu ve düşüncelerini rahatlıkla ifade ettiği, güvenilir yerlerdi. Fakat son yıllarda mobil cihazların kullanımının ciddi şekilde yaygınlaşması, hayatımıza mobil uygulamaların girmesine neden oldu. Bu uygulamalar arasında, sohbet etme imkanı veren seçeneklerin de olması, insanların chat yerine bu seçeneklere yönelmesine neden oldu.

Mobil uygulamaların olduğu dünya, insanlar için çok büyük kolaylıklar sunar. Cep telefonları ya da tabletlerden istenilen zamanda bu uygulamalara bağlanılabilir ve buradan farklı kişilerle sohbet edilebilir. Üstelik bu imkanı veren uygulama sayısı oldukça fazladır ve insanlar, bunlardan istediklerini tercih edebilir. Bütün bu durumlar, chat sitelerinin eskisi kadar rağbet görmemesine neden olur. Sohbet eden insanlar, sohbet odaları yerine bu uygulamaları tercih etmeye başlayınca, bu alanın kısa bir süre sonra tarihe karışacağı beklentisi oluşmuştur. Bu nedenledir ki her geçen gün kan kaybeden irc serverlarının akıbeti merak ediliyor.

Mobil cihazların kullanımında ki artışın bu denli yükselmesi ve eğilimin sosyal ağ uygulamalarına kaymasına rağmen chat sitelerinin sadık kullanıcıları hala bu alışkanlıklarını bırakmış değil. Her ne kadar geçmişteki kadar yoğun bir kullanıcı sayılarına ulaşamasalarda günümüzde mobil çağa ayak uydurabilen sohbet siteleri, mobil uyum ile sağladıkları chat alt yapıları ile insanları sohbet etmeye devam ettirmektedir. Zira bu kimisi için sohbet ortamının tadını hiç bir sosyal ağ verememektedir. Mobil uygulamalar üzerinden sağlanan alternatif sohbet seçeneklerinin de muhabbet platformlarının sıcak ve samimi görüntüsünü verememesi ya da sosyal ağların tek düzeleşmesi sohbet sitelerinin ayakta kalabilmesini sağlıyor. İnsanlar, hem bu chat kültürünü yaşatmak, hem de sıcak ortamı bırakmamak için burayı kullanmaya devam ediyor, hatta daha önce deneyimlemeyen kullanıcılarda bu ortama katılıyor. Hal böyle olunca da, çok büyük sayılarda kullanıcılara ulaşamasalarda, kendi yağında kavrulan, belli bir kitleye hitap eden IRC ağları varlığını sürdürmeye devam edecek gibi görünüyor.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?